Svenska Dartförbundet (SvDF) 2022/2023
Swedish Open 2022 (19-21 augusti 2022)

  Lic.nr Spelare Land (Förening) Damer
Dubbel
Herrar
Dubbel
Herrar
Singel
(Open)
Damer
Singel
(Open)
Herrar
Singel
(Masters)
Damer
Singel
(Masters)
1 - Diogo Portela Brazil     17-32   9-16  
2 - Allan Bak Denmark   3-4 33-64      
3 - Andreas Jørgensen Denmark   17-32 17-32      
4 - Anja Springborg Denmark 5-8     33-64   9-16
5 - Benjamin Reus Denmark   9-16 9-16   33-64  
6 - Bjarne Jensen Denmark   17-32 65-128   65-128  
7 - Braszkiewicz Maciej Denmark     129-256   65-128  
8 - Brian Løkken Denmark     33-64   65-128  
9 - Brian S Andersen Denmark     33-64   17-32  
10 - Carl Henrik Hansen Denmark   17-32 65-128   65-128  
11 - Carsten Aagaard Denmark   17-32 65-128   65-128  
12 - Charlotte Noes Denmark 9-16     17-32   33-64
13 - Claus Bendix Nielsen Denmark     33-64   17-32  
14 - Dorthe Mousten Nielsen Denmark 9-16     33-64   17-32
15 - Flemming Obel Denmark     33-64   129-256  
16 - Henriette Honore Denmark 9-16     3-4   17-32
17 - Ivan Madsen Denmark   1 129-256   33-64  
18 - Ivan Springborg Denmark     65-128   33-64  
19 - Jan Erik Rasmussen Denmark     65-128      
20 - Jane Slangerup Denmark 5-8     17-32   33-64
21 - Johnny Jessen Denmark         65-128  
22 - Jon Kirkeby Denmark   3-4 65-128   9-16  
23 - Kasper Nørgaard Denmark   17-32 65-128   65-128  
24 - Kirsten Byø Denmark 17-32     9-16   17-32
25 - Martin Løber Denmark     65-128   65-128  
26 - Martin Reuther Denmark     65-128   17-32  
27 - Merete Kjær Denmark 17-32     33-64   17-32
28 - Michael Ladefoged Denmark   17-32 17-32   33-64  
29 - Michael Larsen Denmark     65-128      
30 - Michelle Merlit Denmark 9-16     9-16   9-16
31 - Mikkel Knudsen Denmark   17-32 17-32   17-32  
32 - Mogens Christensen Denmark     17-32   65-128  
33 - Nicolai Olsen Denmark     65-128   17-32  
34 - Niels J Hansen Denmark         33-64  
35 - Ole Jørgensen Denmark         33-64  
36 - Patrick Heinsøe Denmark         9-16  
37 - Roman Kowalski Denmark     65-128   65-128  
38 - Simon Bak Denmark   9-16 65-128   33-64  
39 - Susan Vith Denmark       17-32    
40 - Tarjani Andersen Denmark 9-16     17-32   33-64
41 - Ulrich Meyn Denmark   17-32 129-256   9-16  
42 - Wanja Løkken Denmark       33-64   17-32
43 - Aaron Turner England     33-64   33-64  
44 - Antony Allen England   33-64 17-32   2  
45 - Ben Hazel England   33-64 33-64   17-32  
46 - Dan Rosher England   17-32 65-128      
47 - Darren Johnson England   5-8 9-16   17-32  
48 - David Pallett England   2 9-16   5-8  
49 - Dean Winstanley England   33-64 33-64   65-128  
50 - Jo Rolls England 3-4     9-16   5-8
51 - John Scott England     33-64   5-8  
52 - Laura Turner England       9-16   3-4
53 - Lorraine Winstanley England 9-16     1   5-8
54 - Martyn Turner England   5-8 5-8   17-32  
55 - Paul Mitchell England   17-32 65-128   17-32  
56 - Paula Jacklin England       17-32   2
57 - Shane Lowe England   17-32 33-64   65-128  
58 - Shaun Griffiths England   5-8 9-16   65-128  
59 - Kirsi Viinikainen Finland 1     5-8   5-8
60 - Marko Kantele Finland   9-16 33-64   33-64  
61 - Benny Sensenschmidt Germany     65-128   33-64  
62 - Christoph Bargmann Germany     65-128   33-64  
63 - Dieter Düren Germany   33-64 129-256   33-64  
64 - Florian Müller Germany     65-128   17-32  
65 - Lisa Zollikofer Germany       5-8   17-32
66 - Simon Miebach Germany     33-64   129-256  
67 - Uwe Langer Germany   33-64 129-256   129-256  
68 - Kai Fan Leung Hong Kong   2 1   33-64  
69 - Haraldur Palsson Iceland     129-256   65-128  
70 - Ingibjorg Magnusdottir Iceland 9-16     9-16   9-16
71 - Isabelle Nordskog Iceland 5-8     17-32   33-64
72 - Kristján Sigurðsson Iceland   17-32 33-64   33-64  
73 - Vitor Charrua Iceland   17-32 65-128   65-128  
74 - Gabriel Rollo Italy     65-128   65-128  
75 - Michele Turetta Italy     5-8   33-64  
76 - Sergio Krassen Italy   33-64 17-32   9-16  
77 - Nauris Gleglu Latvia     17-32   33-64  
78 - Algina Juknaite Lithuania       33-64    
79 - Jonas Jonaitis Lithuania     65-128   17-32  
80 - Aileen de Graaf Netherlands 2     3-4   1
81 - Aletta Wajer Netherlands 3-4     2   9-16
82 - Alexander Merkx Netherlands   33-64 2   129-256  
83 - Chris Landman Netherlands     3-4   9-16  
84 - Co Stompé Jr Netherlands   33-64 65-128   65-128  
85 - Dennie Olde Kalter Netherlands   9-16 65-128   1  
86 - Dennis van der Steen Netherlands   9-16 65-128   33-64  
87 - Diderik van Renselaar Netherlands   17-32 17-32   33-64  
88 - Frank Schasfoort Netherlands   9-16 33-64   65-128  
89 - Gilbert Goethals Netherlands   17-32 65-128   65-128  
90 - Jeffrey Bekema Netherlands   17-32 17-32   65-128  
91 - Jelle Klaasen Netherlands   9-16 5-8   3-4  
92 - Kevin Wensink Netherlands   9-16 33-64   65-128  
93 - Marco Libbers Netherlands   9-16 33-64   65-128  
94 - Moreno Blom Netherlands   9-16 9-16   17-32  
95 - Niels Das Netherlands   33-64 65-128   33-64  
96 - Patrick Vonk Netherlands   33-64 129-256   129-256  
97 - Priscilla Steenbergen Netherlands 2     5-8   9-16
98 - Remco Sebregts Netherlands   9-16 65-128   65-128  
99 - Rob Schaapherder Netherlands   17-32        
100 - Roemer Mooijman Netherlands   33-64 17-32   65-128  
101 - Santino Broer Netherlands   5-8 129-256      
102 - Iselin Hauen Norway       33-64   9-16
103 - Jack Kristiansen Norway     65-128   65-128  
104 - Knut Golden Saint Huseby Norway   33-64 65-128   65-128  
105 - Rachna David Norway 1     9-16   3-4
106 - Svein Lunde Norway         129-256  
107 - Tellef Mjelde Norway   17-32 65-128   129-256  
108 - Thor Helmer Johansen Norway   17-32 129-256   33-64  
109 - Jim Cawaing Philippines     129-256   17-32  
110 - Greg Ritchie Scotland     129-256   17-32  
111 - Ryan Murray Scotland     17-32   65-128  
112 - Shaun McDonald Scotland     33-64   33-64  
113 2705349 Anders Thuvesholmen Sverige (Nya Pikado Dartförening)   17-32 65-128      
114 1431137 Andreas Harrysson Sverige (Målilla Dart Club)   3-4 9-16   65-128  
115 2244091 Andy Cook Sverige (Newton Dartclub)     65-128   129-256  
116 3504537 Anita Andersson Sverige (Sola Dart Club) 5-8     17-32   17-32
117 3630451 Ann-Linné Petersson Sverige (Dartmoor Dartclub) 9-16     33-64   33-64
118 1544357 Anna Forsmark Sverige (Doris Dartclub) 3-4     5-8   9-16
119 1400695 Bo Karlsson Sverige (Klubb Gungner Dart Society Skövde)   9-16 33-64   65-128  
120 1559140 Carina Edström Sverige (Black Arrows DartClub)       17-32   33-64
121 4870415 Chano Dewens Sverige (Newton Dartclub)   33-64 65-128   65-128  
122 694079 Christer Johansson Sverige (Nya Pikado Dartförening)   17-32 129-256   65-128  
123 279317 Claes Utberg Sverige (Dartmoor Dartclub)     33-64      
124 1544541 Dean Moss Sverige (Sola Dart Club)   33-64 33-64      
125 1542725 Dennis Nilsson Sverige (Sola Dart Club)   3-4 3-4   5-8  
126 1555880 Edwin Torbjörnsson Sverige (Belkin Power Dart Club)   17-32 17-32   33-64  
127 1549438 Ellionora Isaksson Sverige (Märsta Arlanda Dart & Boulesällskap) 17-32     17-32   33-64
128 1249034 Emilie Kjellberg Sverige (Doris Dartclub) 9-16     17-32   17-32
129 165616 Eric Norén Sverige (Newton Dartclub)     65-128   33-64  
130 1559177 Fredrik Edström Sverige (Black Arrows DartClub)     65-128   65-128  
131 5985608 Gary Edwards Sverige (Lyktans Dartgäng Klubb)     65-128      
132 335401 Göran Eriksson Sverige (Målilla Dart Club)   33-64 65-128   129-256  
133 1497268 Hampus Norrström Sverige (Gunnebo Dartklubb)     129-256   65-128  
134 5583195 Heidi Eriksson Sverige (Dragons Dart Club)       33-64   33-64
135 333315 Helena Matic Sverige (Löberöd Dartklubb) 17-32     33-64   17-32
136 1528112 Helene Sundelin Sverige (Spikkastarna Dartklubb) 9-16     17-32   17-32
137 74086 Henrik Sjöberg Sverige (Sola Dart Club)   5-8 65-128   5-8  
138 5970794 Håvard Skrödahl Sverige (Newton Dartclub)     65-128   65-128  
139 1203130 J Patrik Sjögren Sverige (Sola Dart Club)   33-64 129-256   65-128  
140 3001673 Jack Eklöf Sverige (Sirius Dart Club)     129-256   65-128  
141 1201767 Jan-Erik Hermansson Sverige (Dartmoor Dartclub)     129-256      
142 625919 Jan-Erik Lundbrant Sverige (Asmundtorps Idrottsförening)   33-64 129-256      
143 887130 Jane Brandt Sverige (Nya Pikado Dartförening) 5-8     17-32   33-64
144 6079695 Jazon Bengtsson Sverige (Nya Pikado Dartförening)   17-32 129-256   65-128  
145 2896387 Jeffrey de Graaf Sverige (Stockholm Super Dart Club)     129-256   33-64  
146 683116 Jenny Krüger Sverige (Newton Dartclub)       33-64    
147 4617108 Jens Larsson Sverige (Ronneby Dartgille Klubb)     33-64      
148 1437332 Jerker Svensson Sverige (Donald Dart Klubb)     65-128   65-128  
149 5445219 Joakim Elgan Sverige (Atlantis Dart Club)   33-64 65-128   65-128  
150 67677 Joakim Kulan Sverige (Målilla Dart Club)   33-64 65-128   129-256  
151 675450 Johan Bondesson Sverige (Nya Pikado Dartförening)     33-64   65-128  
152 1544905 Johan Engström Sverige (Stockholm Super Dart Club)   9-16 9-16   9-16  
153 62127 Jonas Gustafsson Sverige (Nya Pikado Dartförening)     65-128      
154 2877147 Jonas Nilsson Sverige (Kalmar City Dartförening)     65-128   65-128  
155 1248420 Jonas Olovsson Sverige (Sola Dart Club)   5-8 17-32   65-128  
156 3868340 Jonas Sidneyson Sverige (Kalmar City Dartförening)   17-32 17-32      
157 1342569 Karl Flodin Sverige (Gunnebo Dartklubb)     65-128   65-128  
158 6043422 Kenny Ribbe Sverige (Asmundtorps Idrottsförening)   33-64 65-128   65-128  
159 3359538 Kia Hildingsson Sverige (Doris Dartclub) 9-16     9-16    
160 5410950 Klaus Steiner Sverige (Newton Dartclub)     129-256      
161 1544354 Lennart Efraimsson Sverige (Sola Dart Club)   33-64 65-128   33-64  
162 4548203 Lukas Johansson Sverige (Nya Pikado Dartförening)   17-32 65-128   65-128  
163 4894200 Magnus Jonsson Sverige (Dragons Dart Club)   33-64 65-128   129-256  
164 1818686 Malin Karlström Sverige (Spikkastarna Dartklubb) 9-16     33-64   17-32
165 64237 Maria Hedlund Sverige (Kalmar City Dartförening) 9-16          
166 3630459 Marita Edenström Sverige (Joker Dart Club) 9-16     33-64    
167 1700324 Mats Andersson Sverige (Spikkastarna Dartklubb)   9-16 17-32   65-128  
168 1520673 Mats Tingström Sverige (Steel Tons Dart Club)   17-32 65-128      
169 1690625 Mattias Jönsson Sverige (Donald Dart Klubb)     33-64   33-64  
170 1558827 Maud Jansson Sverige (Mitt i DC DARTKLUBB) 3-4     17-32   9-16
171 1896386 Ninna Sjöberg Sverige (Donald Dart Klubb)       17-32   17-32
172 1260398 Olle Förare Sverige (Linköpings Dartklubb)   17-32 33-64   33-64  
173 1197773 Olli Lehtikangas Sverige (Målilla Dart Club)   33-64 17-32   65-128  
174 1684071 Oskar Neumann Sverige (Sirius Dart Club)   5-8 33-64   65-128  
175 1450566 Paul Chivers Sverige (Flights Dalby Dartklubb)   33-64 129-256   129-256  
176 6057287 Per Andersson Sverige (Nya Pikado Dartförening)     129-256      
177 625012 Per Knutsson Sverige (Målilla Dart Club)     65-128   65-128  
178 1515643 Peter Wigforss Sverige (Kalmar City Dartförening)   17-32 65-128      
179 4873211 Petra Göbel Sverige (Dartmoor Dartclub) 17-32     33-64   17-32
180 1491666 Rickard Johansson Sverige (Linköpings Dartklubb)   17-32 33-64   65-128  
181 1799921 Rickard Kittel Sverige (Asmundtorps Idrottsförening)     129-256   33-64  
182 1549681 Rickard Tingvall Sverige (Belkin Power Dart Club)   33-64 65-128   33-64  
183 1537262 Ricky Nauman Sverige (Stockholm Super Dart Club)   17-32 5-8   17-32  
184 1535052 Roland Lenngren Sverige (Spikkastarna Dartklubb)   9-16 33-64   33-64  
185 4400592 Sascha Hoffmann Sverige (Malmbäcks Dart Klubb)     129-256   33-64  
186 1703810 Sean Moran Sverige (Flights Dalby Dartklubb)   33-64        
187 1450567 Snezana Veljkovic Sverige (Doris Dartclub) 9-16     33-64   17-32
188 4876687 Solveig Drottz Sverige (Doris Dartclub) 17-32     33-64    
189 3892424 Susanne Sidneyson Sverige (Kalmar City Dartförening) 9-16          
190 1539938 Susianne Hägvall Sverige (Steel Tons Dart Club) 5-8     17-32   5-8
191 498116 Thimmy Häll Sverige (Klubb Gungner Dart Society Skövde)   9-16 129-256      
192 96286 Thobias Johnsson Sverige (Spikkastarna Dartklubb)   33-64 33-64   65-128  
193 3019097 Thomas Lindblad Sverige (Asmundtorps Idrottsförening)     65-128      
194 2989936 Thomas Moran Sverige (Flights Dalby Dartklubb)   33-64        
195 3524816 Thomas Vågberg Sverige (Sirius Dart Club)   5-8 65-128   65-128  
196 1544367 Tobias Köhler Sverige (Kungsbacka Dartklubb)   1 9-16   17-32  
197 1707649 Vicky Pruim Sverige (Donald Dart Klubb) 5-8     9-16   17-32
198 1384740 Viktor Tingström Sverige (Belkin Power Dart Club)   17-32 17-32   33-64  
199 1825664 Yvonne van Dijk Sverige (Nya Pikado Dartförening) 5-8     17-32   33-64
200 - Thomas Junghans Switzerland     33-64   9-16  
201 - Mike Gillet Wales   17-32 17-32   3-4  



Damer Dubbel - fredag 19 augusti 2022 (resultat)

# Spelare / Spelare Land (Förening) Land (Förening)
1 Kirsi Viinikainen / Rachna David Finland Norway
2 Aileen de Graaf / Priscilla Steenbergen Netherlands Netherlands
3-4 Anna Forsmark / Maud Jansson Sverige (Doris Dartclub) Sverige (Mitt i DC DARTKLUBB)
3-4 Aletta Wajer / Jo Rolls Netherlands England
5-8 Jane Brandt / Yvonne van Dijk Sverige (Nya Pikado Dartförening) Sverige (Nya Pikado Dartförening)
5-8 Anita Andersson / Isabelle Nordskog Sverige (Sola Dart Club) Iceland
5-8 Susianne Hägvall / Vicky Pruim Sverige (Steel Tons Dart Club) Sverige (Donald Dart Klubb)
5-8 Anja Springborg / Jane Slangerup Denmark Denmark
9-16 Henriette Honore / Michelle Merlit Denmark Denmark
9-16 Ann-Linné Petersson / Marita Edenström Sverige (Dartmoor Dartclub) Sverige (Joker Dart Club)
9-16 Helene Sundelin / Malin Karlström Sverige (Spikkastarna Dartklubb) Sverige (Spikkastarna Dartklubb)
9-16 Maria Hedlund / Susanne Sidneyson Sverige (Kalmar City Dartförening) Sverige (Kalmar City Dartförening)
9-16 Lorraine Winstanley / Snezana Veljkovic England Sverige (Doris Dartclub)
9-16 Charlotte Noes / Tarjani Andersen Denmark Denmark
9-16 Ingibjorg Magnusdottir / Kia Hildingsson Iceland Sverige (Doris Dartclub)
9-16 Dorthe Mousten Nielsen / Emilie Kjellberg Denmark Sverige (Doris Dartclub)
17-32 Kirsten Byø / Merete Kjær Denmark Denmark
17-32 Ellionora Isaksson / Helena Matic Sverige (Märsta Arlanda Dart & Boulesällskap) Sverige (Löberöd Dartklubb)
17-32 Petra Göbel / Solveig Drottz Sverige (Dartmoor Dartclub) Sverige (Doris Dartclub)




Herrar Dubbel - fredag 19 augusti 2022 (resultat)

# Spelare / Spelare Land (Förening) Land (Förening)
1 Ivan Madsen / Tobias Köhler Denmark Sverige (Kungsbacka Dartklubb)
2 David Pallett / Kai Fan Leung England Hong Kong
3-4 Allan Bak / Jon Kirkeby Denmark Denmark
3-4 Andreas Harrysson / Dennis Nilsson Sverige (Målilla Dart Club) Sverige (Sola Dart Club)
5-8 Darren Johnson / Martyn Turner England England
5-8 Henrik Sjöberg / Jonas Olovsson Sverige (Sola Dart Club) Sverige (Sola Dart Club)
5-8 Santino Broer / Shaun Griffiths Netherlands England
5-8 Oskar Neumann / Thomas Vågberg Sverige (Sirius Dart Club) Sverige (Sirius Dart Club)
9-16 Frank Schasfoort / Kevin Wensink Netherlands Netherlands
9-16 Dennie Olde Kalter / Marco Libbers Netherlands Netherlands
9-16 Dennis van der Steen / Remco Sebregts Netherlands Netherlands
9-16 Benjamin Reus / Simon Bak Denmark Denmark
9-16 Johan Engström / Marko Kantele Sverige (Stockholm Super Dart Club) Finland
9-16 Jelle Klaasen / Moreno Blom Netherlands Netherlands
9-16 Bo Karlsson / Thimmy Häll Sverige (Klubb Gungner Dart Society Skövde) Sverige (Klubb Gungner Dart Society Skövde)
9-16 Mats Andersson / Roland Lenngren Sverige (Spikkastarna Dartklubb) Sverige (Spikkastarna Dartklubb)
17-32 Olle Förare / Rickard Johansson Sverige (Linköpings Dartklubb) Sverige (Linköpings Dartklubb)
17-32 Tellef Mjelde / Thor Helmer Johansen Norway Norway
17-32 Andreas Jørgensen / Ulrich Meyn Denmark Denmark
17-32 Christer Johansson / Jazon Bengtsson Sverige (Nya Pikado Dartförening) Sverige (Nya Pikado Dartförening)
17-32 Dan Rosher / Mike Gillet England Wales
17-32 Carl Henrik Hansen / Kasper Nørgaard Denmark Denmark
17-32 Bjarne Jensen / Carsten Aagaard Denmark Denmark
17-32 Gilbert Goethals / Rob Schaapherder Netherlands Netherlands
17-32 Anders Thuvesholmen / Lukas Johansson Sverige (Nya Pikado Dartförening) Sverige (Nya Pikado Dartförening)
17-32 Mats Tingström / Viktor Tingström Sverige (Steel Tons Dart Club) Sverige (Belkin Power Dart Club)
17-32 Jonas Sidneyson / Peter Wigforss Sverige (Kalmar City Dartförening) Sverige (Kalmar City Dartförening)
17-32 Michael Ladefoged / Mikkel Knudsen Denmark Denmark
17-32 Edwin Torbjörnsson / Ricky Nauman Sverige (Belkin Power Dart Club) Sverige (Stockholm Super Dart Club)
17-32 Diderik van Renselaar / Jeffrey Bekema Netherlands Netherlands
17-32 Kristján Sigurðsson / Vitor Charrua Iceland Iceland
17-32 Paul Mitchell / Shane Lowe England England
33-64 Sean Moran / Thomas Moran Sverige (Flights Dalby Dartklubb) Sverige (Flights Dalby Dartklubb)
33-64 Antony Allen / Ben Hazel England England
33-64 Alexander Merkx / Niels Das Netherlands Netherlands
33-64 Dieter Düren / Uwe Langer Germany Germany
33-64 Dean Moss / Joakim Kulan Sverige (Sola Dart Club) Sverige (Målilla Dart Club)
33-64 Co Stompé Jr / Patrick Vonk Netherlands Netherlands
33-64 J Patrik Sjögren / Lennart Efraimsson Sverige (Sola Dart Club) Sverige (Sola Dart Club)
33-64 Chano Dewens / Joakim Elgan Sverige (Newton Dartclub) Sverige (Atlantis Dart Club)
33-64 Rickard Tingvall / Thobias Johnsson Sverige (Belkin Power Dart Club) Sverige (Spikkastarna Dartklubb)
33-64 Dean Winstanley / Paul Chivers England Sverige (Flights Dalby Dartklubb)
33-64 Roemer Mooijman / Sergio Krassen Netherlands Italy
33-64 Göran Eriksson / Olli Lehtikangas Sverige (Målilla Dart Club) Sverige (Målilla Dart Club)
33-64 Jan-Erik Lundbrant / Kenny Ribbe Sverige (Asmundtorps Idrottsförening) Sverige (Asmundtorps Idrottsförening)
33-64 Knut Golden Saint Huseby / Magnus Jonsson Norway Sverige (Dragons Dart Club)




Herrar Singel (Open) - lördag 20 augusti 2022 (resultat)

# Spelare Land (Förening)
1 Kai Fan Leung Hong Kong
2 Alexander Merkx Netherlands
3-4 Chris Landman Netherlands
3-4 Dennis Nilsson Sverige (Sola Dart Club)
5-8 Jelle Klaasen Netherlands
5-8 Martyn Turner England
5-8 Ricky Nauman Sverige (Stockholm Super Dart Club)
5-8 Michele Turetta Italy
9-16 Johan Engström Sverige (Stockholm Super Dart Club)
9-16 Moreno Blom Netherlands
9-16 Tobias Köhler Sverige (Kungsbacka Dartklubb)
9-16 Darren Johnson England
9-16 David Pallett England
9-16 Benjamin Reus Denmark
9-16 Shaun Griffiths England
9-16 Andreas Harrysson Sverige (Målilla Dart Club)
17-32 Viktor Tingström Sverige (Belkin Power Dart Club)
17-32 Olli Lehtikangas Sverige (Målilla Dart Club)
17-32 Edwin Torbjörnsson Sverige (Belkin Power Dart Club)
17-32 Jonas Olovsson Sverige (Sola Dart Club)
17-32 Jonas Sidneyson Sverige (Kalmar City Dartförening)
17-32 Mats Andersson Sverige (Spikkastarna Dartklubb)
17-32 Antony Allen England
17-32 Diogo Portela Brazil
17-32 Andreas Jørgensen Denmark
17-32 Mike Gillet Wales
17-32 Nauris Gleglu Latvia
17-32 Michael Ladefoged Denmark
17-32 Mikkel Knudsen Denmark
17-32 Jeffrey Bekema Netherlands
17-32 Diderik van Renselaar Netherlands
17-32 Roemer Mooijman Netherlands
17-32 Sergio Krassen Italy
17-32 Ryan Murray Scotland
17-32 Mogens Christensen Denmark
33-64 Rickard Johansson Sverige (Linköpings Dartklubb)
33-64 Olle Förare Sverige (Linköpings Dartklubb)
33-64 Roland Lenngren Sverige (Spikkastarna Dartklubb)
33-64 Dean Moss Sverige (Sola Dart Club)
33-64 Oskar Neumann Sverige (Sirius Dart Club)
33-64 Johan Bondesson Sverige (Nya Pikado Dartförening)
33-64 Thobias Johnsson Sverige (Spikkastarna Dartklubb)
33-64 Bo Karlsson Sverige (Klubb Gungner Dart Society Skövde)
33-64 Jens Larsson Sverige (Ronneby Dartgille Klubb)
33-64 Mattias Jönsson Sverige (Donald Dart Klubb)
33-64 Claes Utberg Sverige (Dartmoor Dartclub)
33-64 Kevin Wensink Netherlands
33-64 Frank Schasfoort Netherlands
33-64 Marco Libbers Netherlands
33-64 John Scott England
33-64 Flemming Obel Denmark
33-64 Ben Hazel England
33-64 Shane Lowe England
33-64 Allan Bak Denmark
33-64 Brian Løkken Denmark
33-64 Dean Winstanley England
33-64 Aaron Turner England
33-64 Marko Kantele Finland
33-64 Shaun McDonald Scotland
33-64 Simon Miebach Germany
33-64 Thomas Junghans Switzerland
33-64 Brian S Andersen Denmark
33-64 Kristján Sigurðsson Iceland
33-64 Claus Bendix Nielsen Denmark
65-128 Jerker Svensson Sverige (Donald Dart Klubb)
65-128 Knut Golden Saint Huseby Norway
65-128 Chano Dewens Sverige (Newton Dartclub)
65-128 Gary Edwards Sverige (Lyktans Dartgäng Klubb)
65-128 Jonas Jonaitis Lithuania
65-128 Eric Norén Sverige (Newton Dartclub)
65-128 Co Stompé Jr Netherlands
65-128 Dennie Olde Kalter Netherlands
65-128 Florian Müller Germany
65-128 Tellef Mjelde Norway
65-128 Mats Tingström Sverige (Steel Tons Dart Club)
65-128 Dan Rosher England
65-128 Niels Das Netherlands
65-128 Remco Sebregts Netherlands
65-128 Dennis van der Steen Netherlands
65-128 Simon Bak Denmark
65-128 Magnus Jonsson Sverige (Dragons Dart Club)
65-128 Joakim Kulan Sverige (Målilla Dart Club)
65-128 Jack Kristiansen Norway
65-128 Jan Erik Rasmussen Denmark
65-128 Anders Thuvesholmen Sverige (Nya Pikado Dartförening)
65-128 Carl Henrik Hansen Denmark
65-128 Jon Kirkeby Denmark
65-128 Kasper Nørgaard Denmark
65-128 Lennart Efraimsson Sverige (Sola Dart Club)
65-128 Ivan Springborg Denmark
65-128 Bjarne Jensen Denmark
65-128 Carsten Aagaard Denmark
65-128 Vitor Charrua Iceland
65-128 Joakim Elgan Sverige (Atlantis Dart Club)
65-128 Martin Løber Denmark
65-128 Per Knutsson Sverige (Målilla Dart Club)
65-128 Gilbert Goethals Netherlands
65-128 Lukas Johansson Sverige (Nya Pikado Dartförening)
65-128 Benny Sensenschmidt Germany
65-128 Gabriel Rollo Italy
65-128 Christoph Bargmann Germany
65-128 Henrik Sjöberg Sverige (Sola Dart Club)
65-128 Rickard Tingvall Sverige (Belkin Power Dart Club)
65-128 Peter Wigforss Sverige (Kalmar City Dartförening)
65-128 Martin Reuther Denmark
65-128 Karl Flodin Sverige (Gunnebo Dartklubb)
65-128 Jonas Gustafsson Sverige (Nya Pikado Dartförening)
65-128 Håvard Skrödahl Sverige (Newton Dartclub)
65-128 Roman Kowalski Denmark
65-128 Andy Cook Sverige (Newton Dartclub)
65-128 Göran Eriksson Sverige (Målilla Dart Club)
65-128 Thomas Lindblad Sverige (Asmundtorps Idrottsförening)
65-128 Thomas Vågberg Sverige (Sirius Dart Club)
65-128 Michael Larsen Denmark
65-128 Fredrik Edström Sverige (Black Arrows DartClub)
65-128 Paul Mitchell England
65-128 Nicolai Olsen Denmark
65-128 Kenny Ribbe Sverige (Asmundtorps Idrottsförening)
65-128 Jonas Nilsson Sverige (Kalmar City Dartförening)
129-256 Jim Cawaing Philippines
129-256 Thor Helmer Johansen Norway
129-256 Klaus Steiner Sverige (Newton Dartclub)
129-256 Ulrich Meyn Denmark
129-256 Uwe Langer Germany
129-256 Dieter Düren Germany
129-256 Patrick Vonk Netherlands
129-256 Per Andersson Sverige (Nya Pikado Dartförening)
129-256 Christer Johansson Sverige (Nya Pikado Dartförening)
129-256 Jazon Bengtsson Sverige (Nya Pikado Dartförening)
129-256 J Patrik Sjögren Sverige (Sola Dart Club)
129-256 Jack Eklöf Sverige (Sirius Dart Club)
129-256 Ivan Madsen Denmark
129-256 Braszkiewicz Maciej Denmark
129-256 Haraldur Palsson Iceland
129-256 Santino Broer Netherlands
129-256 Hampus Norrström Sverige (Gunnebo Dartklubb)
129-256 Jeffrey de Graaf Sverige (Stockholm Super Dart Club)
129-256 Paul Chivers Sverige (Flights Dalby Dartklubb)
129-256 Jan-Erik Lundbrant Sverige (Asmundtorps Idrottsförening)
129-256 Rickard Kittel Sverige (Asmundtorps Idrottsförening)
129-256 Thimmy Häll Sverige (Klubb Gungner Dart Society Skövde)
129-256 Greg Ritchie Scotland
129-256 Jan-Erik Hermansson Sverige (Dartmoor Dartclub)
129-256 Sascha Hoffmann Sverige (Malmbäcks Dart Klubb)




Damer Singel (Open) - lördag 20 augusti 2022 (resultat)

# Spelare Land (Förening)
1 Lorraine Winstanley England
2 Aletta Wajer Netherlands
3-4 Aileen de Graaf Netherlands
3-4 Henriette Honore Denmark
5-8 Anna Forsmark Sverige (Doris Dartclub)
5-8 Lisa Zollikofer Germany
5-8 Priscilla Steenbergen Netherlands
5-8 Kirsi Viinikainen Finland
9-16 Michelle Merlit Denmark
9-16 Jo Rolls England
9-16 Kia Hildingsson Sverige (Doris Dartclub)
9-16 Vicky Pruim Sverige (Donald Dart Klubb)
9-16 Rachna David Norway
9-16 Laura Turner England
9-16 Kirsten Byø Denmark
9-16 Ingibjorg Magnusdottir Iceland
17-32 Yvonne van Dijk Sverige (Nya Pikado Dartförening)
17-32 Jane Brandt Sverige (Nya Pikado Dartförening)
17-32 Isabelle Nordskog Iceland
17-32 Carina Edström Sverige (Black Arrows DartClub)
17-32 Paula Jacklin England
17-32 Tarjani Andersen Denmark
17-32 Ellionora Isaksson Sverige (Märsta Arlanda Dart & Boulesällskap)
17-32 Maud Jansson Sverige (Mitt i DC DARTKLUBB)
17-32 Susianne Hägvall Sverige (Steel Tons Dart Club)
17-32 Helene Sundelin Sverige (Spikkastarna Dartklubb)
17-32 Anita Andersson Sverige (Sola Dart Club)
17-32 Jane Slangerup Denmark
17-32 Charlotte Noes Denmark
17-32 Emilie Kjellberg Sverige (Doris Dartclub)
17-32 Susan Vith Denmark
17-32 Ninna Sjöberg Sverige (Donald Dart Klubb)
33-64 Helena Matic Sverige (Löberöd Dartklubb)
33-64 Merete Kjær Denmark
33-64 Heidi Eriksson Sverige (Dragons Dart Club)
33-64 Dorthe Mousten Nielsen Denmark
33-64 Iselin Hauen Norway
33-64 Wanja Løkken Denmark
33-64 Petra Göbel Sverige (Dartmoor Dartclub)
33-64 Ann-Linné Petersson Sverige (Dartmoor Dartclub)
33-64 Marita Edenström Sverige (Joker Dart Club)
33-64 Anja Springborg Denmark
33-64 Malin Karlström Sverige (Spikkastarna Dartklubb)
33-64 Snezana Veljkovic Sverige (Doris Dartclub)
33-64 Solveig Drottz Sverige (Doris Dartclub)
33-64 Jenny Krüger Sverige (Newton Dartclub)
33-64 Algina Juknaite Lithuania




Herrar Singel (Masters) - söndag 21 augusti 2022 (resultat)

# Spelare Land (Förening)
1 Dennie Olde Kalter Netherlands
2 Antony Allen England
3-4 Mike Gillet Wales
3-4 Jelle Klaasen Netherlands
5-8 David Pallett England
5-8 Dennis Nilsson Sverige (Sola Dart Club)
5-8 John Scott England
5-8 Henrik Sjöberg Sverige (Sola Dart Club)
9-16 Ulrich Meyn Denmark
9-16 Chris Landman Netherlands
9-16 Johan Engström Sverige (Stockholm Super Dart Club)
9-16 Diogo Portela Brazil
9-16 Patrick Heinsøe Denmark
9-16 Thomas Junghans Switzerland
9-16 Sergio Krassen Italy
9-16 Jon Kirkeby Denmark
17-32 Tobias Köhler Sverige (Kungsbacka Dartklubb)
17-32 Ricky Nauman Sverige (Stockholm Super Dart Club)
17-32 Jim Cawaing Philippines
17-32 Jonas Jonaitis Lithuania
17-32 Darren Johnson England
17-32 Martyn Turner England
17-32 Florian Müller Germany
17-32 Ben Hazel England
17-32 Martin Reuther Denmark
17-32 Moreno Blom Netherlands
17-32 Mikkel Knudsen Denmark
17-32 Brian S Andersen Denmark
17-32 Greg Ritchie Scotland
17-32 Paul Mitchell England
17-32 Nicolai Olsen Denmark
17-32 Claus Bendix Nielsen Denmark
33-64 Olle Förare Sverige (Linköpings Dartklubb)
33-64 Eric Norén Sverige (Newton Dartclub)
33-64 Roland Lenngren Sverige (Spikkastarna Dartklubb)
33-64 Lennart Efraimsson Sverige (Sola Dart Club)
33-64 Viktor Tingström Sverige (Belkin Power Dart Club)
33-64 Edwin Torbjörnsson Sverige (Belkin Power Dart Club)
33-64 Rickard Tingvall Sverige (Belkin Power Dart Club)
33-64 Jeffrey de Graaf Sverige (Stockholm Super Dart Club)
33-64 Rickard Kittel Sverige (Asmundtorps Idrottsförening)
33-64 Mattias Jönsson Sverige (Donald Dart Klubb)
33-64 Sascha Hoffmann Sverige (Malmbäcks Dart Klubb)
33-64 Thor Helmer Johansen Norway
33-64 Niels Das Netherlands
33-64 Dennis van der Steen Netherlands
33-64 Benjamin Reus Denmark
33-64 Simon Bak Denmark
33-64 Dieter Düren Germany
33-64 Aaron Turner England
33-64 Marko Kantele Finland
33-64 Ivan Springborg Denmark
33-64 Shaun McDonald Scotland
33-64 Kai Fan Leung Hong Kong
33-64 Ivan Madsen Denmark
33-64 Benny Sensenschmidt Germany
33-64 Michele Turetta Italy
33-64 Christoph Bargmann Germany
33-64 Niels J Hansen Denmark
33-64 Nauris Gleglu Latvia
33-64 Michael Ladefoged Denmark
33-64 Kristján Sigurðsson Iceland
33-64 Ole Jørgensen Denmark
33-64 Diderik van Renselaar Netherlands
65-128 Jerker Svensson Sverige (Donald Dart Klubb)
65-128 Knut Golden Saint Huseby Norway
65-128 Chano Dewens Sverige (Newton Dartclub)
65-128 Kevin Wensink Netherlands
65-128 Frank Schasfoort Netherlands
65-128 Marco Libbers Netherlands
65-128 Rickard Johansson Sverige (Linköpings Dartklubb)
65-128 Co Stompé Jr Netherlands
65-128 Remco Sebregts Netherlands
65-128 Shane Lowe England
65-128 Jack Kristiansen Norway
65-128 Brian Løkken Denmark
65-128 Dean Winstanley England
65-128 Johnny Jessen Denmark
65-128 Christer Johansson Sverige (Nya Pikado Dartförening)
65-128 Jazon Bengtsson Sverige (Nya Pikado Dartförening)
65-128 Kasper Nørgaard Denmark
65-128 Carl Henrik Hansen Denmark
65-128 J Patrik Sjögren Sverige (Sola Dart Club)
65-128 Bjarne Jensen Denmark
65-128 Carsten Aagaard Denmark
65-128 Vitor Charrua Iceland
65-128 Jack Eklöf Sverige (Sirius Dart Club)
65-128 Joakim Elgan Sverige (Atlantis Dart Club)
65-128 Martin Løber Denmark
65-128 Per Knutsson Sverige (Målilla Dart Club)
65-128 Oskar Neumann Sverige (Sirius Dart Club)
65-128 Andreas Harrysson Sverige (Målilla Dart Club)
65-128 Johan Bondesson Sverige (Nya Pikado Dartförening)
65-128 Olli Lehtikangas Sverige (Målilla Dart Club)
65-128 Gilbert Goethals Netherlands
65-128 Lukas Johansson Sverige (Nya Pikado Dartförening)
65-128 Braszkiewicz Maciej Denmark
65-128 Gabriel Rollo Italy
65-128 Haraldur Palsson Iceland
65-128 Jonas Olovsson Sverige (Sola Dart Club)
65-128 Thobias Johnsson Sverige (Spikkastarna Dartklubb)
65-128 Shaun Griffiths England
65-128 Hampus Norrström Sverige (Gunnebo Dartklubb)
65-128 Karl Flodin Sverige (Gunnebo Dartklubb)
65-128 Roman Kowalski Denmark
65-128 Bo Karlsson Sverige (Klubb Gungner Dart Society Skövde)
65-128 Thomas Vågberg Sverige (Sirius Dart Club)
65-128 Jeffrey Bekema Netherlands
65-128 Roemer Mooijman Netherlands
65-128 Mats Andersson Sverige (Spikkastarna Dartklubb)
65-128 Fredrik Edström Sverige (Black Arrows DartClub)
65-128 Ryan Murray Scotland
65-128 Mogens Christensen Denmark
65-128 Kenny Ribbe Sverige (Asmundtorps Idrottsförening)
65-128 Jonas Nilsson Sverige (Kalmar City Dartförening)
65-128 Håvard Skrödahl Sverige (Newton Dartclub)
129-256 Svein Lunde Norway
129-256 Flemming Obel Denmark
129-256 Tellef Mjelde Norway
129-256 Alexander Merkx Netherlands
129-256 Magnus Jonsson Sverige (Dragons Dart Club)
129-256 Uwe Langer Germany
129-256 Joakim Kulan Sverige (Målilla Dart Club)
129-256 Patrick Vonk Netherlands
129-256 Simon Miebach Germany
129-256 Paul Chivers Sverige (Flights Dalby Dartklubb)
129-256 Andy Cook Sverige (Newton Dartclub)
129-256 Göran Eriksson Sverige (Målilla Dart Club)




Damer Singel (Masters) - söndag 21 augusti 2022 (resultat)

# Spelare Land (Förening)
1 Aileen de Graaf Netherlands
2 Paula Jacklin England
3-4 Rachna David Norway
3-4 Laura Turner England
5-8 Lorraine Winstanley England
5-8 Kirsi Viinikainen Finland
5-8 Jo Rolls England
5-8 Susianne Hägvall Sverige (Steel Tons Dart Club)
9-16 Iselin Hauen Norway
9-16 Ingibjorg Magnusdottir Iceland
9-16 Anna Forsmark Sverige (Doris Dartclub)
9-16 Anja Springborg Denmark
9-16 Michelle Merlit Denmark
9-16 Maud Jansson Sverige (Mitt i DC DARTKLUBB)
9-16 Aletta Wajer Netherlands
9-16 Priscilla Steenbergen Netherlands
17-32 Helena Matic Sverige (Löberöd Dartklubb)
17-32 Henriette Honore Denmark
17-32 Merete Kjær Denmark
17-32 Kirsten Byø Denmark
17-32 Dorthe Mousten Nielsen Denmark
17-32 Wanja Løkken Denmark
17-32 Petra Göbel Sverige (Dartmoor Dartclub)
17-32 Vicky Pruim Sverige (Donald Dart Klubb)
17-32 Helene Sundelin Sverige (Spikkastarna Dartklubb)
17-32 Anita Andersson Sverige (Sola Dart Club)
17-32 Malin Karlström Sverige (Spikkastarna Dartklubb)
17-32 Emilie Kjellberg Sverige (Doris Dartclub)
17-32 Snezana Veljkovic Sverige (Doris Dartclub)
17-32 Lisa Zollikofer Germany
17-32 Ninna Sjöberg Sverige (Donald Dart Klubb)
33-64 Yvonne van Dijk Sverige (Nya Pikado Dartförening)
33-64 Jane Brandt Sverige (Nya Pikado Dartförening)
33-64 Isabelle Nordskog Iceland
33-64 Carina Edström Sverige (Black Arrows DartClub)
33-64 Heidi Eriksson Sverige (Dragons Dart Club)
33-64 Tarjani Andersen Denmark
33-64 Ellionora Isaksson Sverige (Märsta Arlanda Dart & Boulesällskap)
33-64 Jane Slangerup Denmark
33-64 Ann-Linné Petersson Sverige (Dartmoor Dartclub)
33-64 Charlotte Noes Denmark





2022-08-29    dartstatistik.se